Oprogramowanie

  • Czym są programy CAD CAM?

Dla inżyniera pojęcie CAD CAM będzie mówiło dużo, ponieważ CAD to komputerowe wspomaganie projektowania a CAM to komputerowe wspomaganie produkcji. Jedno z drugim łączy fakt, że bardzo szybko można dzięki nim zrobić jakiś przedmiot, nawet codziennego użytku. Taki czajnik, który wykorzystujemy w domu do gotowania wody został zaprojektowany dzięki programom CAD CAM.

Ale to przecież nie wszystko, powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że nasze samochody, już od lat osiemdziesiątych zmieniły swój wygład tylko dlatego, że przy ich produkcji zaczęto stosować programy CAD CAM. Widać to po tym jak zaczęto stosować bardzo proste konstrukcje, ale przecież nie będziemy się teraz nad tym rozwodzić, ponieważ o programach CAD-owskich można powiedzieć znacznie więcej. Od kiedy powstał pierwszy program nazwany AutoCAD, historia zmieniła swoje obliczane, inżynierowie porzucili przedmioty kreślarskie, ponieważ znacznie szybciej i sprawniej można było wykonać rysunki za pomocą tego programu.

Oczywiści jak w całej informatyce ten program miał trochę swoich wad, ale z drugiej strony znacznie łatwiej można było wykonywać bardzo skomplikowane projekty. Dzisiaj już mało kto zna zasady rysunku technicznego, ponieważ większość projektów wykonuje się dzięki AutoCAD-owi.

  •  Nic w tym dziwnego

Chyba nikogo dzisiaj nie dziwią różnego rodzaju nowoczesne wynalazki, które jak głoszą ich odkrywcy mają tylko pomagać człowiekowi. Powstają coraz to bardziej nieprawdopodobne i nie mieszczące się w przeciętnych umysłach mechanizmy, takie jak chociażby skaner 3D. Niby takie urządzenie jak skaner jest znane chyba wszystkim i to już od najmłodszych lat. Ale żeby skaner 3D? Na czym polega jego wyjątkowość i jego możliwości? Otóż to urządzenie potrafi znacznie więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Przede wszystkim, takim głównym atutem tego skanera jest możliwość wykonywania trójwymiarowego skanu przedmiotu bez jego dotykania. Mało tego, może znajdować się nawet w dość dalekiej odległości. Ale to dla niego nie problem. Jest w stanie z bardzo wysoką dokładnością pomierzyć trzy długości, w matematyce określane symbolami X,Y,Z. Następie skaner 3D przetwarza zapisany obraz w chmurze punktów i transformuje z nich obraz.

Następnie ów obraz jest nanoszony na trójkątne makiety i powstaje trójwymiarowy projekt danego przedmiotu. Wydaje ci się to niczym z amerykańskiego filmu SF? No bo tak to wygląda. Ale dzisiaj to już nie film, to codzienność. Choć nie w każdym domu jeszcze można znaleźć taki skaner.

  • Dla ułatwienia pracy

Praca techników nie należy do najłatwiejszych, To konieczność posługiwania się różnorodnymi, czasami bardzo skomplikowanymi programami komputerowymi takimi jak chociażby inventor. Taki właśnie program pozwala na nadawanie rysunkom trzeciego wymiaru. Można więc je jak to się potocznie mówi – ożywić. No bo wiadomo, że w rzeczywistości wszystko występuje co najmniej w trzech wymiarach. Taki inventor wykorzystuje się przy projektowaniu. Jest doskonale stworzony i pozwala na bardzo nowoczesną hybrydową technikę projektowania. Można dzięki niemu łączyć różne bryły w jednym  modelu.

To wszystko po to, żeby nadać modelowi pożądanych kształtów i uprościć jego edycję w przyszłości. Jednak każdy taki program, nawet i inventor miał swoich poprzedników. Wszystkie poprzednie wersje, poczynając od tej pierwszej z 1999 roku, ich nazwy pochodziły od nazw amerykańskich samochodów. Dopiero w 2012 roku powstał Inventor 2012. Aplikacja tego programu działa z systemami operacyjnymi Windows oraz MAC OS X. Jak więc widać każdy przeciętny posiadacz komputera może sobie go zainstalować i działać na nim tak jak się mu podoba. Oczywiście lepiej byłoby się go najpierw oczywiście nauczyć.

Dodaj komentarz